Siestă sau onorabilitate?

(Aceste opinii reprezintă o adaptare în cheie galinacee a comentariului meu de ieri, "Scufundători in gânduri", adaptare pentru editorialul lui Andrei Plesu din Dilema Veche intitulat "Despre gaini si gramatica".)   Am și eu găina mea: apărarea onorabilității este sau nu un motiv suficient de renunțare la siestă? (mai mult…)
continuare...

Ion Cristoiu ““ mic traficant de istorie

(Acest comentariui a fost postat la editorialul lui Vlad Stoicescu din EVZ, intitulat "Faptele omenesti ale maestrului Ion Cristoiu", editorial ce poate fi citit accesand linkul )   Pentru unii istoria este ca o oglindă. Privesc în ea trecutul și au impresia că li se restituie viitorul. Ori de câte ori se ivește prilejul, fac o submersiune în tenebrele ei, ca într-un ritual spiritist, iar când revin de-acolo sunt mai grei cu niște răspunsuri. (mai mult…)
continuare...

Triunghiul conjugal se incinge

(Acest comentariu nu a putut fi postat la forumul articolului lui Dinu Patriciu din Adevarul, intitulat "Anti-melancolii", deoarece forumul nu a functionat. Articolul poate fi citit accesand linkul  #commentsPage-1)   După ce in editorialul trecut a galopat jenant, în stil de marțoagă, ceea ce in limbaj hipic inseamna descalificare, astazi, stimulat de ștacheta inălțată la cote bestselleriene (și nu salieriene) de Andrei Pleșu, Dinu Patriciu ne arată că știe să ridice genunchiul și să polemizeze ca un trăpaș pur sange. Așa, da! Ne regăsim, după o scurtă rătăcire prin buruienile luatului gurii pe dinainte, in plin gen literar. La cat mai multe episoade! (mai mult…)
continuare...

Statistică subminată de haos

(Comentariu postat la editorialul din Romania Libera al doamnei Alina Mungiu Pippidi, intitulat "Ultima carte a lui Traian Basescu", editorial ce poate fi citit accesand linkul ) Doamna Pippidi a uitat  să ne explice în articolul dânsei exact titlul pe care l-a dat acestuia. La ce se referă când spune "Ultima carte a lui Traian Băsescu"? Cumva la cartea lui CărtărǍscu pe care președintele a început să o citească în 2004 și incă nu o terminase în 2009? (mai mult…)
continuare...

Deci se poate!

(Am incercat sa postez acest comentariu la articolul lui Andrei Plesu din Adevarul, intitulat "Melancolii", dar modificarea formatului forumului de la Adevarul nu mi-a permis acest lucru. Articolul mentionat poate fi citit accesand linkul #commentsPage-1) Iată că rezervistul Andrei Pleșu și-a scos de la naftalină uniforma de infanterist, a răscolit prin podul tinereților sale boeme după un pistol de vopsit urmăriții de pe garduri și a pornit la o luptă cu subiect și predicat, cu dată calendaristică și nume proprii, să-și apere prietenul și ideea de competență. Deci se poate! (mai mult…)
continuare...

Alergia la normalitate

Când un editorialist, de la înălțimea recunoașterii  semnăturii sale de către o redacție, se apleacă spre a răspunde unui  forumist anonimizat printr-un "alias nick name" ,  gestul său nu mi se pare excentric ci, mai degrabă, normal și profesional. E adevărat, normalitatea la care mă refer este una atipică în cazul editorialiștilor români care, în marea lor majoritate, preferă  tăcerea superioară  unei degradante comunicări cu "postacii". (mai mult…)
continuare...