Mesaj pentru Crin Antonescu
Dacă cineva dintre cei de pe acest blog are acces la Crin Antonescu, îl rog să-i transmită următoarele: discursul său de azi din Parlament a fost unul bun dar nu excelent. Ca să fi fost excelent ar fi trebuit să mai conțină și următorul mesaj către UDMR: (mai mult…)
UDMR mai importantă decât Franța
Președintele Traian Băsescu sfidează Franța pe unde o prinde. În schimb tace chitic când România este sfidată incalificabil de UDMR. Și asta pentru ce? Pentru 30 de voturi? Pentru putere cu orice preț și împotriva tuturor? (mai mult…)
Competența de a distruge
(Comentariu publicat la editorialul lui Mircea Marian din EVZ intitulat " Băsescu îl demască pe Blaga: s-a vândut mogulilor!", editorial ce poate fi citit accesand linkul ) Dacă-i recunosc vreo competență lui Traian Băsescu, aceasta este competența de a distruge. A distrus Alianța DA, a distrus Alianța Johannis, a distrus relațiile cu Franța și Germania, a distrus respectul și solidaritatea dintre diferitele categorii sociale din interiorul poporului român. Și, probabil performanța care va dăinui cel mai mult, a distrus speranța de mai bine pentru multe generații de români de acum încolo. (mai mult…)
Å¢ara condusă ca o mașină
Aseară am aflat secretul bunei guvernări BB: țara este condusă ca o mașină. Președintele ne-a explicat: "dacă Ponta nici o mașină nu e în stare să conducă "“ știți, el e copilot "“ cum să-l las eu să conducă o țară"? (mai mult…)
Un orgasm de scelerat
(Acest comentariu a fost postat la articolul din EVZ al lui M. Mihaies, intitulat " Felix definitiv si irevocabil", articol ce poate fi citit accesand linkul ) În filmul Blue Velvet, regizat de David Lynch, este prezentat unul dintre cele mai urâte lucruri frumoase legate de animalismul uman: un orgasm. Dar nu orice fel de orgasm ci unul de scelerat. (mai mult…)
Lucruri greu de înțeles – 1
Pentru acest weekend, doar o observație de stil și personalitate. (mai mult…)
Fantoma deghizată a trecutului
(Acest comentariu a fost postat la articolul din EVZ al lui Mircea Marian, intitulat "Doar bufonul Badea îl mai apără pe Felix", articol ce poate fi citit accesand linkul ) Fenomenul colaboraționismului cu securitatea comunistă a fost, pentru România, de o nocivitate comparabilă cu forța unei arme de distrugere în masă. Din cauza aparatului represiv al securității, potențat de labilitatea de caracter a turnătorilor voluntari, societatea românească a fost malformată prin fisiunea cetățenilor săi "deficitari în iod"  în fracțiunile lor ușoare, animalice, dezumanizate. Prețul? 50 de ani de retard și alienare. (mai mult…)
Întrebări retorice
"Oamenii de valoare respectă valoarea". Cum se neagă această utopie? Unii ar răspunde astfel: "oamenii lipsiți de valoare nu respectă valoarea". Fals. Pot exista și oameni mediocri care să respecte valoarea. Negația corectă logic este următoarea: "Cine nu respectă valoarea nu are valoare". (mai mult…)
Puțină polemică nu strică
La comentariul meu din Dilema Veche, intitulat "Măturoiul ros al sofismelor lui Andrei Pleșu", au fost postate mai multe replici critice dintre care una m-a incitat la răspuns prin semidoctismul ei plin de ifose intelectuale. Iată replica respectivă și răspunsul meu. (mai mult…)
Cititorii versus Andrei Pleșu
In continuarea postării mele de azi, "Măturoiul ros al sofismelor lui Andrei Pleșu", adaug câteva reacții iscate de articolul din Dilema Veche al lui Andrei Pleșu, "Proprietatea termenilor" și de comentariul meu de pe blog la acest articol, "Tristul refugiu în semantică". (mai mult…)
