Uvedenrode. Nicuşor – mare jucător
De când USR l-a repudiat pe Nicuşor Dan asistăm la piruete ameţitoare ale propagandiştilor haştag. Ceea ce este distractiv la acest balet gasteropodic este că, în timp ce-şi contorsionează gelatinele structurale, vaşnicii dansatori emit şi sunete care nu ştim sigur dacă sunt eructaţii sau flatulenţe.
CTP, Chirilă, Tapalagă, analiştii de serviciu de la B1TV şi DIGI24 se întrec în rupt hainele de pe ei, în smuls părul din cap, în profeţirea sfârşitului lumii cauzat de “trădarea” prezidenţială.
Încerc şi eu să înţeleg ce urmăreşte cu adevărat preşedintele prin ultimele sale opţiuni care, da, nu sunt deloc pe placul USR.
- A numit procurorii şefi ai marilor parchete exact pe cei propuşi de ministrul pesedist al Justiţiei. Interpretarea tefelistă: trădare. Pact cu PSD. Abandonarea luptei împotriva corupţiei – marele stindard al USR.
Da, a existat o conivenţă între Nicuşor Dan şi Radu Marinescu, dar intuiţia îmi spune că propunerile lui Marinescu nu i-au fost băgate pe gât lui Nicuşor ci, mai degrabă, că preşedintele i-a sugerat pe cine ar vrea el să numească şi ministrul a acceptat să facă propuneri în consecinţă. Una dintre dominantele de caracter ale lui Nicuşor este încăpăţânarea. A dovedit asta în mai multe rânduri. A numit pe cine a vrut el, nu pe cineva impus din afară.
- Nu l-a susţinut pe Ilie Bolojan cu ocazia moţiumii de cenzură. Foc şi pară! Apocalipsa! Iată, cursul euro a sărit în aer, jank-ul ne paşte, vor fugii toţi investitorii din România, nu există soluţie pro – occidentală, ne vom prăbuşi mai rău decât Grecia. Inconştienţă, nu există plan de rezervă, AUR ne înghite şi Putin ne digeră.
Eu cred că da, Nicuşor Dan a sprijinit această schimbare de premier (dacă nu cumva chiar el a anclanşat-o), dar nu, nu a făcut-o fără să ştie şi pasul doi ci a făcut-o calculat, având pregătită o soluţie post – Bolojan care să fie exact pe placul lui. Din afirmaţiile sale fără echivoc că exclude alegeri anticipate şi că vom avea în curând un guvern pro – occidental, soluţia pe care a pregătit-o se desprinde clar: ruperea unei părţi din PNL (facţiune pro – Nicuşor) avându-l în frunte, cel mai probabil, pe Cătălin Predoiu (apropo, l-aţi văzut pe acesta cum a rupt-o la fugă de la declaraţiile cuplului Bolojan – Ciucu?) şi formarea unei majorităţi PSD – facţiune PNL – UDMR – minorităţi cu prim ministru nominalizat Predoiu. După care unitatea pro – Bolojan din PNL se va pulveriza şi, cu rămăşiţele rezultate se va constitui, probabil, mult clamatul “pol de dreapta” impreună cu USR care …
Şi încă o părere despre cum s-a ajuns la scorul uriaş al acceptării moţiunii. Sunt convins că diferenţa au făcut-o oportuniştii care au existat în număr mare (30 – 60). Ei au stat până în ultimul moment între scaune şi au jucat la două capete. Au promis votul lor şi la stânga şi la dreapta dar s-au orientat în ultimul moment spre tabăra care se detaşa ca învingătoare. Pentru că, e clar, eventualele lor beneficii pentru “sprijinul adus” cauzei depindeau de tabăra victorioasă. Când au înţeles că moţiunea va trece, au devenit, brusc, cei mai înfocaţi votanţi ai ei.
Concluzie? Nicuşor – mare jucător şi victima Bolojan – un erou în devenire.
Vorba poetului:
La râpa Uvedenrode
Ce multe gasteropode!
…
Pendular de-ncet,
Inutil pachet,
Sub timp,
Sub mode
În Uvedenrode.
Comentarii prin Facebook:




Greu de gasit o alta parte a organismului cu care sa razi decat c..u’:
“Răspunsul nostru la acțiunea distructivă a PSD împotriva bunei guvernări și la colaborarea dintre PSD și AUR în Parlament este cooperarea forțelor politice reformiste și responsabile”, au transmis joi seară PNL și USR, într-un mesaj comun semnat de liderii celor două formațiuni, Ilie Bolojan și Dominic Fritz…USR și PNL mai spun că, prin cei doi lideri, își asumă un angajament „pentru a apăra direcția de reformă și corectitudine” pe care a avut-o guvernarea.”
Confirma marii “reformatori, responsabili & corectitudinisti” Gheorhiu (tupeista aia cu vanzarile de prin tzara) si Miruta ( neajutoratu’ ala cu incredintarile directe pe la puscoace). Bine ca macar se separa apele, ca alegeri vor mai fi( si poate chiar repede);in timp ce neicushoru’ medi(te)aza…
Deci intr-o dimineata la casa alba, la un mic dejun copios, Tramp a primit un briefing referitor la situatia contractelor de vanzare a armelor. L-a apucat boala copiilor când a văzut că Meltenii lui Sprâncenă Lauritzen au dat 14 miliarde la nemți și la francezi. tramp a făcut spume, melania i-a adus un colebil și un triferment și un peptonă bismol…
Not on my watch!
Rezultatul?
Pe filiera Bechtel s-a primit “sugestia ” să se dea jos guvernul ! Pidosnicii din pds au zis : yes, boss, dar nu avem majoritate!
Stati potoliti! a venit răspunsul!
Pralea Simeon își adună caluții, măgarii, catârii și alte specimene și l-ați babardit.
Dar o să zică lumea că suntem cu extrema dreapta!
Si despre mine a zis că am fost cu epstein, dar mi se rupe! voi sunteti cu big daddy tramp și el vă ține spatele…. nu pentru bulangii.
rezultatul?
bolojaf a fost dat jos din căruța, dar nu pleacă! comisioanele trebuie încasate, nu?
pariu că o să apară rapid niște arestări din cercul lui apropiat?
p.s. am vrut să nu mai fim singuri pe lume. acum clar că nu mai suntem!
Destul de obiectiv.Si, cum ne ati obisnuit, scris bine, frumos, clasic . Cy titlu, fir rosu si concluzie in armonie. Sunt convins de sinceritatea gandurilor si opiniilor dvs.
2 mici rezerve.
.1.Il creditati pe dl ND cu gandure, acțiune’, capacitate de anticipare si influentare/manipulare
2.Neglijati complet factorii externi si sau pe cel servicistic.
Dar cineva i-a șoptit lui Plicușor Ban că dacă urnești pietricica(bolovanul) urmează să se pravălească și stânca susținută de acea firavă rocă ?
Mie cel puțin mi se rupe și de una și de alta.
Am pus pariu cu cineva(pe un sac de nuci)că marioneta asta nu face doi ani prigonit în ațe.
Sper să nu mă aleg cu rima de la nuci(muci).
Hai Mugurele,fă o scamatorie așa cum numai tu știi și bagă cel puțin un 6 lei să nu ne jucăm cu virgule sau jumătăți de măsură .
Îmi plac filmulețele în care diverși tipi doboară copaci și-și taie în inteligența lor chiar craca de sub picioare.
Cred că ar fi caricatura anului să-l văd pe Mucușor cățărat într-un copac tăindu-și vreascul de sub țurloaie.
Păcat că nu sunt talentat la desen.
Posibil să apelez la AI …non si sa mai.
Voi băga și sunetul firezului :
hârști!hârști! urmat de rima de la nuci.
Oricum ar fi cei de la UM24 sunt disperați.
Băiețași,încercați un pesto genovese cu busuioc dres sau dacă nu vă iese,luați cu lămâie cum spunea un mare mâncător de sarmale și mare cavaler de…Corbu.
“…formarea unei majorităţi PSD – facţiune PNL – UDMR – minorităţi cu prim ministru nominalizat Predoiu.”
1. Suna bine, doar ca nu prea s-aduna de o majoritate fara USR. Acum, in Parlament, cifrele autointitulatilor “proeuropeni” arata aprox. asa: PSD -123; PNL-72; USR -59; UDMR -32; Minori.-19. Rezulta ca PSD cu PNL intreg ( la trup, nu si la minte!) + restu’, dar fara USR, abia de-ar scoate de 246 voturi fata de 233 necesare unei majoritati. Dar’mite cu doar niste penelisti fracturati? Ar trebui ca din actualu’ PNL de 72 buc. sa intre intr-o noua coalitie (fara USR) macar 60 buc. Pai, dac-ar fi asa, reformatoru’ cu ce se mai duce la USR s-o puna p-aia “dreapta”? Cu mana pe…?
2. Da’ pe Auntie UE o fi intrebat-o careva ce crede despre eventuala abandonare pe camp a celor mai iubiti dintre pamantenii “proeuropeni”( aka secUSRistii), cu celebrele lor marionete -si proaste si ticaloase? Ca doar n-om fi noi chiar de capu’ nost’ prin univers, si ceva ciolane afumate mit Sauerkraut au mai ramas de ros si de pe plaiurile mioritice…
Prognozez ( presupun ca la fel de prost ca deobicei)-anticipate. Si-atunci sa te tii cu anularile ce vor curge; ca rusii, eheheee, ce stim noi!
Pentru acuratetze, fac mici corectii conf. cifrelor la zi aparute in media de azi: PSD -129; PNL -75; USR -59; UDMR -31; Minorități -17. Ele, insa, nu influentzeaza major datele problemei constituirii unei majoritati in lipsa secUSRistilor.
Am senzatia ca se pune de-o conspiratie a matematicienilor: poet, presh. si, ultimu’ pe lista, Conte…
O precizare ce se dovedeste necesara: postarea se adresa doar celor cu ceva urme de scoala pe ei…
Conte , sau dumneata il supraestimezi pe Nicusor,sau il subapreciez eu.Nu cred ,ca e in stare sa conceapa un plan atat de complex in asa putin timp.El si-a programat cele cateva zile petrecute in iarna, la Fagaras, acum 30 de ani. Chiar nu vedeti ca dintr-un discurs de-al lui, mai mult de jumatate e tacere si dat din maini ? Daca mai punem si rasul ala tamp….de fapt nu il putem numi discurs.Ce sa mai zic de costumul si pantofii cu 3 numere mai mari?Ii mai lipseste mustacioara,bastonul, melonul si avem impresia ca ne uitam la un film cu Chaplin. In rest, pentru vremurile actuale, e marioneta perfecta.
Bobby D, la o postare a sa pe y…tube, “Discursul Dlui Președinte” un panou grafic plin de semne facute cu mâinile…