Gamblerul Donald Trump şi pericolul celor doi aşi serviţi
Pokerul american – Texas Hold’em Poker se numeşte – este diferit de pokerul clasic în primul rând prin faptul că mâna iniţială pe care o primesc jucătorii e doar de două cărţi, nu de cinci. Cea mai tare mână iniţială e de doi aşi, dar formaţia finală care decide câştigătorul se formează adăugând încă trei cărţi, la comun, întoarse pe rând de dealer.
Nu vreau să vă învăţ regulile acestui tip de poker ci doar să vă spun că dacă primeşti în mâna iniţială doi aşi nu înseamnă că vei câştiga automat potul. Cele trei cărţi la comun care se adaugă pe parcurs pot schimba totul.
Donald Trump nu doar că are limbaj de gambler dar se şi comportă ca atare. De exemplu îi spune lui Zelenski că „nu mai are ași în mânecă” şi declară Europei, planetei, că America este atât de puternică încât poate oricând să joace all in.
După cum se ştie, marele pericol cu jocurile de noroc este că ele pot crea dependenţă şi pot aduce creerul în stări limită. Iluzia unei victorii fulminante îl poate împinge pe dependent la gesturi nebuneşti. De exemplu să rişte totul pe o carte (de joc) sau pe o faţă a zarului (cu probabilitatea de apariţie de doar 1/6).
Având cea mai puternică armată din lume, DT se simte ca şi cum ar fi primit în mâna iniţială doi aşi. Declară, persiflează, solicită, ameninţă, chiar îşi dă pe faţă cărţile si intentiile mizând pe intimidarea celorlalţi jucători şi pe abandonul lor fără luptă.
Dar dacă…? Dacă vreunul are cutezanţa să ducă jocul mai departe, cu toate riscurile? Dacă decide să-l înfrunte pe agresor apăsând butonul celor doi şeptari ai lui care au potenţial să distrugă planeta poate nu de 1000 de ori ca aşii celuilalt dar de vreo 10 ori, cel puţin, tot au?
Nu ignor deloc posibilitatea unei astfel de încleştări. Indiferent cine va apăsa primul butonul apocaliptic, va rămâne destul timp celuilalt să-l apese şi el, pe al lui, în replică. Armagedon!
În frenezia sa de macho după lovitura spectaculoasă din Venezuela, DT s-a dezlănţuit. A capturat un petrolier rusesc care, se pare, conţinea “mărfuri” mult mai preţioase decât încărcătura sa declarată de ţiţei, apoi, ziua următoare a mai capturat unul, ceea ce arată o deversare de adrenalină de tip tzunami.
Nici Rusia, nici China nu prezintă încă semne de dezmeticire. Unii spun că, de fapt, tăcerea lor suspectă ascunde o înţelegere în trei. Şi eu am crezut aşa iniţial, că asistăm la o reîmpărţire a zonelor de influenţă. Însă, după ultimele ţanţoşenii ale lui Trump, cu arestarea petrolierelor ruseşti şi anunţul despre rechizitionarea de către SUA a tehnologiilor şi instalaţiilor petroliere ale Chinei din Venezuela, încep să mă îndoiesc. Pentru că astfel de demonstraţii de “culturism” american au darul de a-i umili pe super-orgolioşii Putin şi Xi. Care nu vor fi împăcaţi cu sine şi cu popoarele lor până când nu-i vor da lui Trump o replică pe măsură.
Dar noi ce vină avem în furtuna care se anunţă?
https://www.conteledesaintgermain.ro/gamblerul-donald-trump-si-pericolul-celor-doi-asi-serviti/08-01-2026https://www.conteledesaintgermain.ro/wp-content/uploads/2026/01/Poker.pnghttps://www.conteledesaintgermain.ro/wp-content/uploads/2026/01/Poker-150x150.pngEditorialeall in Texas hold'em,Putin,razboi mondial,Trump,Xi JinpingPokerul american - Texas Hold’em Poker se numeşte - este diferit de pokerul clasic în primul rând prin faptul că mâna iniţială pe care o primesc jucătorii e doar de două cărţi, nu de cinci. Cea mai tare mână iniţială e de doi aşi, dar formaţia finală care decide...Contele de Saint Germain de Saint Germainsaintgermain66@yahoo.comAdministratorContele de Saint GermainComentarii prin Facebook:




”….. ce vină avem”? Păi noi ținem cu al 4-lea, adică cu cel care va lua bătaie de la toți ceilalți. Separat și împreună.
Io nu prea le am cu cartile; intre septic si bridge mi se casca un mare hau la “citit”, da’ cred c-am priceput metafora.Imi pastrez parerea cu cei trei jandarmi, fiecare pe felia lui. Care se mai pot ciocni pe ici, pe colo ( St. Tropez?), da’ n-as sari de la un petrolier ( ruginit) deturnat, la razboiu’ atomic. Din ce se vede, cawboy-u’ are treaba cu aia mici, din curtea scolii, carora vrea sa le ia Tzara Verde, cu Dealu’ Verde cu tot. Pe principiu’ sanatos “mai bine la mine decat la tine”, verificat de totzi aia marii de-a lungu’ istoriei. Si sa le dea la schimb LNG si GUNs. La pretzu pietzii. Lumea se misca, “mais les jeux sont faites, messieurs”…
P.S.” Dar noi ce vină avem în furtuna care se anunţă?”
Oricum o-ntoarcem, Ro. ramane pururea “di_vina”.
După inceperea conflictului in Ucraina au fost lansate fel de fel de scenarii apocaliptice. Niciun analist ziarist incepând cu N Y Times si sfarsind cu Media de la noi nu au dat scenariul corect :conflict de durată , razboi de uzura.
Acu contele , in două rable ruginite vede armaghedonul.
Întrebarea este , la ce folosesc aceste tehnici de epuizare prin demoralizare?
Dacă luăm in serios ”analizele” (politice …nu alea medicale :)) ar urma sa ne facem harachiri ….de ce-am mai trăi?
Eu zic că, prin prizma omului de rând, cel mai rău atac nu e al americanilor asupra Venezuelei…. este cel al politicienilor asupra concetățenilor….in toate țările.
Si totusi…avem zăpadă!
Chiar dacă mi-a prăbusit o parte din seră ( structură de lemn 25 de ani) zăpada asta e aur pentru agricultură!
Să redevenim măcar in suflet copii….să ne bucurăm de zăpadă….cum n-a mai fost de mult.
Sunt copii. Cu multe sănii,
De pe coastă vin ţipând
Şi se-mping şi sar râzând;
Prin zăpadă fac mătănii;
Vrând-nevrând. (Cosbuc desigur)